Димитровден е един от имените дни в България, който се празнува от голям брой именици. Имен ден празнуват: Димитър, Димитрина, Деметра, Димо, Дима, Димка, Димитричка, Димчо, Димана, Драган, Митко, Митка, Митра, Митрана, Мита и техните производни. Вярва се и, че с настъпването на Димитровден започва и зимата.
Какво точно да сложим на трапезата в празничния ден?
Трапезата трябва да бъде отрупана с месо, правят се богати маси с курбан. Ако има и именик в къщата, трябва да се приготви петел, а ако е именичка – кокошка. Традиционно се яде и овнешко месо.
На масата се слагат още и варена царевица, пестил, пита с ябълки или печени ябълки, рачел, тиква и разбира се – вино и ракия.
Кое е най – популярното ястие за този празник?
Това е ябълковата пита или по – точно – Димитровска пита с ябълки.
Необходими продукти:
1 килограм бяло брашно, 1 килограм и половина ябълки, 25 грама мая, 100 грама захар, 100 милилитра олио,100 грама смлени орехи,1 чаша и половина вода, кората от 1 лимон,щипка сол.
Начин на приготвяне:
Първо маята се разтваря в малко вода и се омесва с брашното, солта, олиото и останалата част от водата, докато се получи меко тесто. След като втаса, тестото се разделя на 3 части и от тях се разточват 3 отделни кори.
След това се настъргват ябълките, към тях се добавят захарта, лимоновата кора и ореховите ядки. Ако ябълките са прекалено сочни и пуснат много вода, може да се добави и галета. В намазнена тава започват да се поставя едната тестена кора, а върху нея – от ябълковата смес. Това се повтаря, а накрая се поставя най – отгоре третата кора. Пече се на умерена фурна до зачервяване. По желание питата с ябълки може да се поръси с пудра захар и да се сервира студена.
А ето и с какво още можете да допълните празничната трапеза:
Питка за Димитровден
Необходими продукти:
1 кг брашно, 3 с.л. захар, 1 с.л. сол, 1 кубче мая /40 г/, 3 яйца, 200 г кисело мляко, 300 мл. прясно мляко,1/2 ч.ч. олио
Начин на приготвяне:
Брашното се пресява и се прави кладенче в средата. Слага се солта, захарта, разбитите яйца и киселото мляко на стайна температура. Прясното мляко се затопля и в него се слага маята, 1 ч.л. захар и 2-3 с.л. брашно, след което се оставя да шупне и се добавя към другите продукти. Замесва се тестото, като постепенно се слага и олиото.
Вече умесеното тесто се намазва с малко олио и се оставя на топло да втаса. После се замесва отново. Оформя се по желание е се оставя пак да втаса.
Намазва се с 1 жълтък разбит с 1-2 с.л. прясно мляко.Може да се добави сусам, мак.
Пече се на 170-180 градуса около 35-40 минути. Като се изпече се увива с кърпа докато изстине.
Петел яхния
Необходими продукти:
1 петел /или кокошка/, 1 кг лук, 1-2 домата, 1/2 морков, 20 мл доматено пюре, 130 г масло, 1 ч.л червен пипер, Черен пипер и сол, 1/2 връзка магданоз, 20-30 грама брашно
Начин на приготвяне:
Петелът се нарязва на порции. В маслото се задушава нарязания на месечинки лук. Добавя се месото, червеният пипер, настърганите на ренде морков и домати, сол, и малко вода.
Когато месото омекне, брашното се препича /или запържва/ леко, размива се с малко студена вода и се добавя към яхнията. Оставя се да поври още около 10 минути, след което се поръсва с магданоз.
Приятно празнуваме и да ви е сладко!
Източници:
Автор: Радиана Колева